Günlük Kalori İhtiyacı Hesaplama

Beslenme  programı oluşturmak için, ihtiyacınız olan  günlük kalori ihtiyacını planlayarak başlamak, en etkili yol olacaktır. Günlük Kalori İhtiyacı Hesaplama aracı beslenme programınızı düzenlemenize kolaylık sağlayan en iyi ölçülebilir metriktir. Ayrıca günlük kalori ihtiyacı hesaplama parametresi, vücut yağ oranınızı da hesaplayarak etkili sonuç vermektedir.

Kalori Hesaplama, Formülü?

Günlük kalori ihtiyacınızı hesaplamak için, kolaylıkla ulaşabileceğiniz birçok formül bulunmakta. Bu formüleler, kilonuzu, boyunuzu yaşınızı ve cinsiyetinizi kullanarak kilo değişim hedeflerini planlamak için hesaplama yapmanızı sağlamaktadır.

Sizin için oluşturmuş olduğumuz, en güvenilir günlük kalori ihtiyacı, hesaplama aracı katch mcardle formülü ile vücut yağ oranınızı da hesaplayarak etkili bir beslenme programı oluşturmanıza olanak sağlar.

Kalori Nedir? Günlük Kalori İhtiyacı Ne demek?

Kalori, insan organizmasının, yani bedenimizin, hayati fonksiyonlarını devam ettirebilmesi için gerekli enerji kaynağına, kalori denir. Ayrıca besin kaynaklarının enerji miktarını tanımlamaya yarar. Her besin içerisinde gerekli besin kaynakları yani kalori vardır. Kilo almak için ya da kilo vermek için, günlük almanız gereken kalori ihtiyacını hesaplamak, ideal kilo hedeflemesi için oldukça önemlidir. 

Böylelikle bedenimizin enerji tüketimini hesaplayarak, kilo değişim hedeflerini belirlememize, beslenme ve antrenman programlarımızı sağlıklı bir şekilde oluşturmamıza olanak sağlar.

Beselenme programınızı oluşturmak için gerekli kalori ihtiyacını hesaplayarak başlayabilirsiniz. Bu sayede ne kadar kalori ihtiyacımız olduğunu belirler ve en doğru şekilde beslenme planımızı oluşturabiliriz. Bu bize beslenme alışkanlıklarımızı değiştirirken kendimizi disipline etmek için etkili bir yol olduğunu gösterir.

Kalori İhtiyacı, Kilo Vermek İçin!

İdeal kilo değişim hedefiniz, eğer hızlı bir şekilde sağlıklı kilo vermekse, bilmeniz gereken mantık çok basit. Eğer kilo vermek ve yağ yakmak istiyorsanız kalori açığı yaratmanız gerekmektedir. Eğer yaktığınız kaloriden daha az kalori alırsanız yağ yakar ve etkili bir şekilde kilo verirsiniz.

Kalori açığı oluşturmak ile ilgili nasıl bir yol izleyeceğinizi öğrenmek ve yağ yakmak ile ilgili daha ayrıntılı bilgi edinmek için “Definasyon Dönemi“yazımıza bakabilirsiniz.

Kalori İhtiyacı, Kilo Almak İçin!

İdeal kilo değişim hedefiniz, eğer hızlı bir şekilde sağlıklı kilo almak, hacim kazanmak ise, kalori fazlası oluşturmalısınız. Yaktığınız kaloriden daha fazla kalori alırsanız, bu almış olduğunuz fazla enerji daha sonra kullanılmak üzere depo edilir. Kilo alıp, kas geliştirmek için İyi Planlanmış Anrenman ve Beslenme programlarınızla birlikte etkili bir sonuç elde ederseniz.

Kilo almak ve hacim kazanmak için  kalori fazlası yaratmak ile ilgili nasıl bir yol izleyeceğinizi öğrenmek  ve kas gelişimi hakkında daha fazla bilgi edinmek için “Bulk Dönemi ” yazısına bakabilirsiniz.

 Makro besin kaynakları

Günlük almanız gereken kalori ihtiyacınızı hesaplamasını belirlediyeseniz, artık makro besinlerin kaynaklarını da öğrenmeliyiz. Nedir, bu kaloriyi oluşturan, makro besin kaynakları. Makro besin kaynakları protein, karbonhitrat ve yağlar.

Makro Besin Kaynaklarının, Kalori Değerleri;

  • 1 gram protein : 4 Kalori
  • 1 gram karbonhidrat: 4 kalori
  • 1 gram yağ: 9 kalori
  • 325 Kalori

Besinlerin İçerisinde Makro Besin Kaynakları Vardır. Örnek olarak 100 gram bulgurda:

  • 91 gram, Karbonhidrat
  • 9 gram, Protein
  • 1 gram, Yağ
  • 409 Kalori yapar.

Böylelikle besinleri porsiyonlarına ayırır, ihtiyacımız olan makro besinlere göre düzenleyerek beslenme programınızı oluşturabiliriz. İdeal kilo değişim hedeflemesini planlayarak istediğiniz sonuca kolaylıkla ulaşabileceksiniz. Günlük ihtiyacınız olan besin kaynaklarını hesaplayınız ve beslenme alışkanlıklarınızı değiştiriniz. Başladığınızda, sandığınız kadar zor olmadığını göreceksiniz.

Kalori Ve Spor Modellemesi.

Kalori yakmak için hangi sporları yapmalıyım? Kalori yakmalımıyım?, yoksa yakmamalımıyım? Hızlı killo vermek için, kalori alımını azaltmanız gerkiyor. Aldığınız kaloriden daha çok kalori yakarsanız kilo verirsiniz. Koşu bantları, bisiklet eliptik gibi yüksek tempolu aerobik antrenman modellemesi olan kardiyo antrenmanları oldukça etkilidir. Ayrıca motivasyonu yüksek salon içi interval antrenman modellemesi olan zumba, muay thai, body pump gibi antrenman programlarına dahil olarak, metabolizmamızın hızlı çalışmasını sağlayabilir ve vücumuzda depolanan enerji rezervlerinin boşalarak, yağ hücrelerini yakar ve böylelikle kalori açığı yaratarak etkili bir şekilde kilo veririz.

Ayrıca fitness ağırlık antrenmanları, kas gruplarını etkili bir şekilde sitrese ve baskı altına almamız için olanak sağlar. Böylelikle, kasların ihtiyaç duyduğu, kalori açığından dolayı tükenen glikojen depolarının tekrar dolması için, yağ yakımı gerçekleşecektir.

Kalori fazlası oluşturarak, kilo alımı ve kas gelişimi için Antrenman ve Beslenmenizi nasıl düzenlemeniz gerektiğiyle ilgili nasıl bir yol izleyeceğinizi bilmiyorsanız, bunun için hazırladığımız “BULK DÖNEMİ ” yazımıza geçebilirsiniz.

Bir cevap yazın