Muay Thai Nedir? Taktik Saldırı ve Savunma.

Muay thai, taylandda ortaya çıkan bir çeşit tayland boksudur. Yumruk, dirsek, diz ve tekmelerin kullanıldığı, gerçek temaslı, taktik saldırı ve savunma sporudur. Uzun yıllardır ringlerde uygulanan, tam temaslı karşılaşmalar çerçevesinde etkili, stratejik ve defans olgularına sahip bir spor dalıdır.

Muay Thai ile, sağlıklı ve formda kalarak, estetik bir görünüme, sahip olmanın yanı sıra, hayatımızda karşımıza çıkabilecek olan her türlü tehlikelere karşı, kendimizi ya da sevdiklerimizi, taktik ve savunma sporu olan muay thai ile, korumamıza olanak sağlar. Ayrıca konsantrasyon becerilerini geliştirip, mücadele azmini, en yüksek seviyeye çıkartabilirsiniz. Konsantrasyon becerilerini geliştirmek stres anlarınızı, çok daha kolay disipline ederek üstesinden gelmenizi sağlar.

Muay Thai Federasyonu 5. Kademe Teknik Direktör, Ömer Işık “düşününki ringtesiniz ve rakibinizle üç raunt, çarpı üç dakikadan, toplam dokuz dakikalık bir savaşınız var, karşınızdaki gücün boyutunu, dayanıklılığını ne kadar patlayıcı ve yıpratıcı olduğunu, kestiremiyorsunuz, tek yapmanız gereken şey onunla mücadele etmek, ona dayanmak ve doğru zamanda doğru vuruşu yaparak öne geçmektir. Tüm bu savaş sırasında ise soğukkanlı olmak, zamanı iyi yönetmek, gücünüzü iyi dengelemek, strese ve korkuya yenik düşmeden ruhsal ve bedensel olarak dimdik durmak zorundasınızdır. Muay thai öğretisi size bu alışkanlıkların tamamını kazandıra bilmektedir.

Muay Thai İle Kilo Verin!!!

Hızlı kilo vermek için, muay thai’nin en etkili antrenman programlarından biri olduğu, gün geçtikçe herkes tarafından bilinmektedir. Kardiyovasküler bir interval antrenman programı olan, muay thai ile hızlı bir şekilde kilo verebilirsiniz.

Muay thai antrenman programı, insan organizmasında bulunan tüm hormonel dengenin, düzenli çalışmasını sağlayarak, metabolizmamızı hızlandırır. Böylelikle fazla enerji tüketiminden dolayı, kalori açığı yaratarak, sağlıklı bir şekilde kilo vermenize ve yağ yakmanıza katkı sağlamış olursunuz.

İnsanın psikolojik-fiziksel anlamda, performans ve direnç kazanımına, kendi vücut potansiyelini, maksimum anlamda tanımasına da olanak sağlar.

Ayrıca Antrenman programı ile esneklik ve kas gelişimi sağlamış olursunuz. Hayatta karşınıza çıkabilecek tüm tatsız olayların kontrolünü, kısa sürede koordine etme becerilerini geliştirerek, kişinin kendisine olan öz güveninin artması sağlamaktadır. Kilo verip yağ yakmak istiyorsak kalori açığı yaratmalıyız. Bunun için hesapladığımız günlük kalori ihtiyacımızdan, kalori çıkarmalıyız.

Kalori açığı oluşturmak ile ilgili nasıl bir yol izleyeceğinizi öğrenmek ve yağ yakmak ile ilgili daha ayrıntılı bilgi edinmek istiyorsanız DEFİNASYON DÖNEMİ ile ilgili yazımıza bakabilirsiniz.

Muay Thai’nin Tarihçesi.

Geçmişi binlerce yıl öncesine dayanmaktadır, bir savaş sanatı ve yaşam biçimi olarak öğretilen, ilk yarışmalar siam kralı parchao sua 1697 ile 1709 yıllarında ülke genelinde yarışmalar yapılmaya başladı. 1930 yılında ilk defa 20 ülke bir araya gelerek eldiven takıldı ve kurallar kaideler resmen ilan edildi. 1930 yılından sonra üçbölüme ayrılmıştır. Silahlı savunma sanatı (muay boran), yarışma ring spor ve danslı aerobik fitnes (muay aerobik) gibi, günümüzde dünyada popüler olarak en yaygın olan ring sporlarının başında gelmektedir.

Muaythainin tarihçesi hakkında daha ayrıntılı bilgi edinmek istiyorsanız. “Muay Thainin Tarihçesi” ile ilgili yazımıza göz atabilirsiniz.

Bir cevap yazın