Pilates

Pilates

Pilates

Reformer pilates antalya

Reformer pilates  muhakkak pilates egzersizlerinin en bilinen ekipmanıdır. Dünyanın her yerindeki pilates salonlarında kullanılması bunun en büyük nedenidir. Peki reformer pilatesi bu kadar özel yapan nedir? 

Nasıl çalışır, vücudunuza nasıl etki eder? 

Reformer pilates yay sistemli bir direnç egzersizi ekipmanıdır. Farklı dirençlere sahip yaylarla antreman yaptırılan kişinin fiziksel kondisyonuna uygun olarak çalıştırılmasına olanak sağlar. Diğer pilates ekipmanlarının  yanında reformer pilates'in bilinirliğinin artması , kullanışlılığı ve bütün düzlemlerde hareket olanağı sağlaması sayesinde oımuştur. Kimler reformer pilates yapabilir? Pilatesin dünyada bu kadar çokt ercih edilmesinin en büyük sebebi her yaştan ve her fiziksel durumdan insan için uygulanabilir olmasıdır. Kontrollü bir direnç egzersizi olan reformer pilates ; profesyonel sporcular , hamileler , yaşlılar , skolyoz – bel fıtığı – boyun fıtığı gibi omurga rahatsızlıkları olanlar , eklem-kas- tendon sakatlığı geçirmiş olanlarda dahil olmak üzere çok geniş yaş ve fiziksel durum aralığındaki insanlar tarafından tercih edilmektedir. Buradaki önemli nokta birlikte çalıştığınız eğitmenin tecrübeli olduğu kadar sizin vücudunuzun hareket kapasitesini de bilmesidir. Bu şekilde uygulanan reformer pilates dersleri sizi güvenle ve kısa sürede fiziksel hedeflerinize ulaştıracaktır. 

Hamilelik ve pilates 

İnsan sağlığı için büyük önemi olan egzersiz , hiç şüphesiz ki hamilelikte de çok önemlidir. Fakat hamilelik süresince salgılanan hormonların etkisiyle anne adayının kas-iskelet sisteminde esneklik arttığı için gebelerin yaralanma ve denge kayıpları daha fazla olmaktadır. Dolayısıyla seçilecek egzersizin denge kurmayı -kolaylaştıran ve kontrollü bir egzersiz olması gerekir. Pilates , ana felsefesi nefes ve konsantrasyon olan özellikle vücudun çekirdeği diyebileceğimiz pelvik taban kasları , karın kasları , omurga ve sırtı güçlendiren bir egzersiz stili olması nedeniyle hamileler için çok faydalıdır. Egzersiz esnasında kullanılan çeşitli akıcı , dengeli hareketler ve nefes çalışmaları hamileolan öğrencinin sırt ve kol kaslarının güçlenip duruş bozukluklarından ortaya çıkan kronik ağrılarının önemli ölçüde azalmasına sebep olur. Bu sayede esneklik , kuvvet ve koordinasyon çalışmalarını dengeli bir şekilde yapan anne adayının yaşam kaliteside yükselir. Hamilelikte pilatese doktorunuz izin verdiği sürece , gebeliğin 12 ve 16. Haftası arasında başlayabilirsiniz. Ortalama haftada 2 veya 3 seans yapacağınız pilates egzersizi hamileliğinizi daha mutlu ve konforlu hale getirecektir. Pilates , konusunda uzman bir eğitmen eşliğinde yapıldığı takdirde hamilelik sırası ve sonrasında yapacağınız en güvenli egzersizlerden biridir. Daha detaylı bilgi için istediğiniz zaman salonumuzu ziyaret edebilirsiniz. 

Pilates ve rehabilitasyon 

Son yıllarda hareketsiz yaşam tarzı , yanlış beslenme vb. Faktörlerden dolayı ; obezite , kalp damar rahatsızlıkları , omurga , eklem ve kas problemleri yaşayan insanların sayısı hızla yükselmektedir. Bu durumun önemli sebeplerinden biri de ; sanayi ve teknolojinin gelişimiyle birlikte , koşmak , avlanmak, tırmanmak ve sürekli hareket etmek için yaratılmış insan vücudunun , masa başında bilgisayarlarla çalışmak , ulaşım için araç kullanmaya başlamak gibi etkenlerden dolayı hareketsizleşmesidir. Hareket etmemek insan vücudunun hantallaşmasına , çabuk yorulmasına , hayat kalitesinin düşmesine sebep olurken bunların yanı sıra bel ve boyun fıtığı , duruş bozuklukları , diz – dirsek –omuz eklemlerinde çeşitli deformasyonlar ve kronik ağrılara sebep olur. Ülkemizde egzersiz bilinci giderek yükselmekte , hareketsizlik kaynaklı problemler yaşayan insanlar düzenli egzersiz yapmaya yönelmektedir. Pilates kontrollü , güvenli ve omurga odaklı bir egzersiz olması dolayısıyla tercih sebebidir. Düzenli yapılan pilates egzersizleriyle postürel kaslarınızı kuvvetlendirebilir , kas dengesizliğinden doğan duruş bozukluğu ve kronik ağrılar gibi şikayetlerinizin üstesinden gelebilirsiniz. Tüm bunların dışında , bel ve boyun fıtığı , disk hasarları , artirit , skolyoz vb. Omurga dejenerasyonları olan kişiler de doktorlar tarafından deneyimli pilates eğitmenlerine yönlendirilmektedir. Studyomuza bu tip şikayetlerle gelen tüm öğrencilerimizin egzersiz programları , doktorunuzun koyduğu teşhis sonrasında , onun direktif ve önerileri doğrultusunda hazırlanmaktadır.

Yararlı Bilgiler